Medycyna estetyczna zarówno na świecie, jak i w Polsce ma się bardzo dobrze. Rynek ten rozwija się w zawrotnym tempie, co obrazują zmieniające się trendy w medycynie estetycznej. Prognozuje się, że wartość rynku medycyny estetycznej w 2024 roku osiągnie poziom ok. 27 mld dolarów, a średnioroczna stopa wzrostu w latach 2020-2026 ma kształtować się na poziomie 11%. Najszybciej rozwijającym się obszarem medycyny estetycznej jest ten odpowiedzialny za obręb twarzy.
W Polsce medycyna estetyczna pojawiła się i zaczęła się stopniowo rozwijać dopiero w latach 90. Początkowo nie zyskała przychylności potencjalnych pacjentów. Po trzech dekadach widać jednak zdecydowaną zmianę i szybkie tempo rozkwitu tej dziedziny. Bogacenie się Polaków oraz łatwość dostępu do gabinetów, które oferują wachlarz różnego rodzaju zabiegów estetycznych były i nadal są przyczyną rozwoju rynku medycyny estetycznej w kraju.
Medycyna estetyczna nie rozróżnia płci
Z dostępnych danych wynika, że to historycznie to kobiety stanowiły nawet 96% wszystkich pacjentów korzystających z zabiegów medycyny estetycznej. Dziedzina ta jednak nie jest zarezerwowana wyłącznie dla płci żeńskiej. Z roku na rok mężczyźni stają się coraz liczniejszą grupą odwiedzającą gabinety medycyny estetycznej. Mężczyźni stanowią teraz 1/5 wszystkich klientów, a tym, co odróżnia ich od kobiet korzystających z rozwiązań medycyny estetycznej jest fakt, że w gabinetach pojawiają się po to, by rozwiązań konkretny problem. Może być to chęć odmłodzenia się, znalezienia partnerki lub po prostu podniesienie samooceny.
Dzisiaj mniej znaczy więcej
W czasach, kiedy wygląd ludzi staje się ich wizytówką, dążenie do powszechnie określonego ideału stało się normą. Na przestrzeni dekad, w pogodni za modą, zmieniały się jednak kanony piękna. Obecnie w modzie jest naturalny wygląd. Pacjenci świadomie rezygnują z przerysowanych konturów twarzy, nienaturalnie powiększonych ust czy podkreślonych kości policzkowych, co nie tak dawno było jeszcze trendy, teraz odchodzi w niepamięć.
Na wzrost liczby wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej na świecie wpływ mają w głównej mierze nieinwazyjne zabiegi, które z kolei umożliwia postęp technologiczny. Otwiera on bowiem coraz to nowsze możliwości przed lekarzami i pacjentami.
W dzisiejszych czasach pacjenci są bardzo świadoma grupą, która skupia się na profilaktyce oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy, a w szczególności okolic czoła, ust, strefy wokół oczu, jak i całej skóry twarzy. Stąd tak duża popularność mikronakłuwania czy mezoterapii, które bardzo dobrze wpływają na wygląd. Wszystko to w myśl zasady, by starzeć się pięknie i bez ingerencji w zmianę rysów twarzy.
Trendy w medycynie estetycznej 2022
Ewaluują zarówno potrzeby jak i oczekiwania klientów gabinetów estetycznych. Rośnie świadomość osób, które poszukują wielopoziomowych rozwiązań kompleksowo podchodzących do tematu pielęgnacji skóry. Widoczny jest wzrost popytu na zabiegi mniej inwazyjne, które mogą poszczycić się tak samo wysoką skutecznością, co te inwazyjne. Przykładem mogą być tu zabiegi korekcji nosa, kiedyś wykonywane wyłącznie za pomocą chirurgii inwazyjnej, a obecnie coraz częściej wykorzystywane są metody nie wymagające przeprowadzania zaawansowanych operacji. Klienci swoją uwagę przywiązują również do szybkiej rekonwalescencji skóry po zabiegu. Wreszcie wzrasta zapotrzebowanie na zabiegi, które stymulują naturalne procesy odnowy skóry. Ważne jest stosowanie zabiegów prewencyjnych, których głównym zadaniem jest zapobieganie lub maksymalne opóźnianie procesów starzenia.
Zdrowa, młoda skóra twarzy
Patrząc wstecz, jeszcze kilka lat temu panował trend, by zabiegi estetyczne były widoczną metamorfozą. Ważne było to, aby inni od razu widzieli konkretne, drastyczne zmiany. Dzisiejsze oczekiwania zmieniły się diametralnie. Efektem stosowanych zabiegów na być wypoczęta, świeża i młoda skóra twarzy, a fakt samego zabiegu ma pozostać w sferze domysłów. Jest to poniekąd wynikiem samego faktu negatywnego postrzegania „przerysowania” zabiegów chirurgii plastycznej, która w niektórych badania odbierana jest negatywnie [link]