Sprawdzone sposoby na blizny

Leczenie i usuwanie blizn
Blizny są jedną z najbardziej widocznych “pamiątek” po trądziku

Blizny są naturalną częścią życia i mogą być spowodowane przez wiele sytuacji, które nas na co dzień spotykają. Mogą powstać po urazie, operacji, ale także u osób zmagających się z trądzikiem. Niezależnie od tego, czy masz nową bliznę, czy starą, istnieje wiele metod leczenia tak przez lekarzy – dermatologów i przedstawicieli medycyny estetycznej, jak i domowych środków zaradczych, które można stosować w celu zmniejszenia widoczności blizn.

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, aby pozbyć się blizn, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc zmniejszyć ich wygląd.

Powłoka żelowa silikonowa

Powłoka z żelu silikonowego jest popularnym zabiegiem na blizny. Jest to cienki, elastyczny arkusz, który umieszcza się bezpośrednio nad blizną. Folia pomaga utrzymać obszar nawilżony, co może zmniejszyć wygląd blizny. Tworzy również barierę ochronną, która może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia blizny. Ten sposób walki z bliznami jest szczególnie skuteczny w początkowym okresie, jeszcze w trakcie gojenia rany.

Terapia laserowa

Terapia laserowa to leczenie, które wykorzystuje energię światła do rozbicia tkanki bliznowatej, która powoduje blizny. Energia świetlna jest absorbowana przez komórki w bliznach, które rozkładają tkanki bliznowate i pomagają zmniejszyć ich widoczność..

terapia laserowa blizn
Laser jest jednym ze skutecznych narzędzi w walce z bliznami

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to zabieg, który wykorzystuje specjalnie spreparowane zestawy środków chemicznych do rozkładania tkanki bliznowatej. Substancje aktywne są nakładane na obszar i pracują nad rozbiciem tkanki bliznowatej, to z kolei pomaga zmniejszać widoczność blizn. Tego typu środki są skuteczne nawet kilka lat po wystąpieniu urazów.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który wykorzystuje urządzenie do delikatnego złuszczania skóry. Może to pomóc zmniejszyć wygląd blizny poprzez usunięcie niektórych martwych komórek skóry. Szczegółowy opis mikrodermabrazji pojawił się już na portalu w dedykowanym artykule, więc

Kremy i maści na blizny

Kremy i maści mogą być stosowane w celu zmniejszenia wyglądu blizny. Produkty te zawierają składniki, które pomagają nawilżyć skórę i zmniejszyć wygląd blizny.

usuwanie blizny na ręce
Blizny szpecą nie tylko kobiety

Operacje chirurgiczne

Wykonanie operacji plastycznej jest ostateczną opcją pozbycia się blizny. Operacja może być użyta do usunięcia blizny, jeśli inne zabiegi nie zakończyły się sukcesem. Tego typu zabiegi są stosowane w przypadku powstawania głębokich blizn i bruzd, które nie dają szans na pełne wygojenie.

Pozbycie się blizn może być trudnym zadaniem, ale te sprawdzone metody mogą pomóc zmniejszyć ich wygląd i uczynić je mniej zauważalnymi. Ważne jest, aby pamiętać, że różne zabiegi mogą działać lepiej dla różnych rodzajów blizn, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o najlepszej opcji leczenia dla indywidualnych potrzeb.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27556757/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać