Trądzik jest czymś więcej niż tylko problem estetycznym związanym ze skórą. Może mieć on realne konsekwencje medyczne, które znacząco wpływają na samoocenę pacjentów i ich ogólne samopoczucie. Stany zapalne, infekcje i ogólny ból mogą wymagać stosowania antybiotyków, leków przeciwzapalnych, a co gorsze, pozostawiać widoczne blizny. Na szczęście obecnie pacjenci mają coraz więcej możliwości na leczenie trądziku. Każda cera jest inna, dlatego wymaga zastosowania dedykowanych sposobu na leczenie trądziku. Poznaj najbardziej skuteczne sposoby na trądzik.
Czym jest trądzik?
To przewlekła choroba skóry, która pojawia się, gdy mieszki włosowe zostają zatkane nadmiarem sebum i martwych komórek skóry. Cutibacterium acnes, czyli wolno rosnąca bakteria znajdująca się głęboko w porach skóry, pogarsza zablokowanie porów i stan zapalny. Większość, bo 90% ludzi doświadcza trądziku w okresie dojrzewania. Są też jednak przypadki stanowiące 20-30% ludzi, którzy borykają się z trądzikiem również w dorosłym życiu. Każdy może zachorować na trądzik w pewnym momencie swojego życia, jednak to kobiety są o 75% bardziej narażone na jego wystąpienie niż mężczyźni.
Najczęstsze przyczyny trądziku
Wyróżnia się kilka podstawowych czynników mogących wywoływać trądzik, są to m. in.:
- genetyka – na trądzik narażone są bardziej osoby, które urodziły się z nadczynnością gruczołów łojowych lub posiadają jednego lub oboje rodziców, którzy borykają się z tym schorzeniem
- kosmetyki – stosowanie nieodpowiednich produktów kosmetycznych, w tym takich, które nie są niekomedogenne. Wyjaśniając, kosmetyki komedogenne to takie, które zawierają w sobie składniki nie zapychające porów, co w efekcie niweluje ryzyko pojawienia się zaskórników czy trądziku
- leki – występowanie wyprysków skórnych może być również efektem ubocznym stosowania niektórych leków
- hormony – ten punkt dotyczy głównie kobiet, ponieważ to właśnie kobiety narażone są na nasilenie się objawów trądziku podczas miesiączki, w czasie ciąży lub w wyniku zaburzeń hormonalnych
- dieta i styl życia – większe ryzyko powstania trądziku mają osoby narażone na wysoki poziom stresu, cierpiące na nadmierną potliwość lub osoby, które mają deficyt snu.
Dieta może pomóc w walce z trądzikiem
Zdrowia dieta może być jednym ze sposobów niefarmaceutycznych na leczenie trądziku. Warto wiedzieć, że gdy po spożyciu posiłku poziom cukru we krwi szybko wzrasta, powoduje to, że organizm uwalnia insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1). Jest to hormon, który zarządza procesem wzrostu komórkowego. Nadmiar IGF-1 we krwi może spowodować, że gruczoły łojowe będą wytwarzać więcej sebum, zwiększając ryzyko trądziku i stanów zapalnych.
Pożywienie którego należy unikać w przypadku problemów skórnych obejmuje między innymi makarony, biały ryż, białe pieczywo oraz cukier, a także inna wysoko przetworzona żywność.
Jakie pokarmy pomagają w walce z trądzikiem?
Spożywanie niskoglikemicznych pokarmów składających się z węglowodanów złożonych może zmniejszyć ryzyko rozwoju trądziku. Węglowodany złożone znajdują się w następujących produktach spożywczych:
- produkty pełnoziarniste
- rośliny strączkowe
- nieprzetworzone owoce i warzywa
Uważa się także, że żywność zawierająca następujące składniki jest również korzystna dla skóry:
- cynk
- witaminy A i E
- przeciwutleniacze (antyoksydanty)
Zdrowe dla skóry są między innymi żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak marchew, morele i słodkie ziemniaki, a także ciemnozielone i liściaste warzywa takie jak szpinak. Poztywny wpływ na naszą skórę mają także pomidory, jagody, brązowy ryż, nasiona dyni i orzechy, a z produktów odzwierzęcych mięso tłustych ryb oraz indyka.
Planując dietę skorzystaj z pomocy specjalisty, lub zwróć szczególną uwagę na ewentualne alergie pokarmowe.
Sposoby na skuteczne leczenie trądziku
Oprócz poszukiwania bezpiecznych i skutecznych metod leczenia trądziku, które rozwiążą ten problem skórny raz na zawsze, warto również zwrócić uwagę na powyższe punkty i wyeliminować czynniki, które mogą być przyczyną lub pogarszać istniejący już trądzik. Gabinety medycyny estetycznej oferują pacjentom szeroką gamę możliwych ścieżek leczenia trądziku, w tym jego usuwania, zmniejszenia liczby pojawiających się wyprysków czy też po prostu utrzymania czystej skóry twarzy. Poznaj niektóre z nich.
Terapia światłem Blu
Terapia światłem Blu Light, czyli światłem niebieskim o odpowiedniej długości fal, zabija bakterie Propionibacterium acne, które odpowiedzialne są za trądzik. Metoda ta jest nieinwazyjna i polecana zarówno przez dermatologów, jak i kosmetologów. Rozróżnia się dwa rodzaje terapii. Pierwsza z nich polega na punktowym naświetlaniu i polecana jest do leczenia niewielkich obszarów skóry na których pojawia się grudka trądzikowa. Drugim sposobem jest naświetlanie większych obszarów skóry twarzy za pomocą wielu diod LED, które tworzą lampę światła niebieskiego. Ta metoda leczenia jest bardzo skuteczna w przypadku wielu zmian znajdujących się na dużym obszarze skóry. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie trądziku we wczesnej formie, która jest jeszcze mało widoczna.
Peelingi oczyszczające
Rozróżnia się 3 rodzaje peelingów polecanych jako leczenie trądziku. Są to peeling kawitacyjny, chemiczny i mechaniczny. Peelingi na trądzik wyróżniają się potwierdzoną wieloma badaniami skutecznością. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych połączonych z wodą, które razem tworzą efekt kawitacji. Podczas tego zabiegu powstałe, mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem pękają, usuwając w ten sposób martwy naskórek. Efektem tego delikatnego zabiegu jest uczucie odświeżenia skóry twarzy.
Drugim rodzajem peelingów oczyszczających są peelingi chemiczne, które przeprowadza się najczęściej z udziałem kwasu glikolowego i kwasu trójchlorooctowego. Zabieg polega na naniesieniu odpowiedniej porcji substancji na twarz, która złuszcza zewnętrzne warstwy naskórka. W efekcie skóra zostaje pobudzona do przebudowy kolagenu i elastyny.
Ostatnim, trzecim rodzajem są peelingi mechaniczne, które polegają na mechanicznym usuwaniu naskórka. Rozróżnia się tu dermabrazję i mikrodermabrazję. Efektami tej pierwszej metody są: oczyszczona skóra, zmniejszone pory, redukcja blizn i przebarwień. Z kolei dermabrazja polega na usunięciu naskórka do poziomu warstwy brodawkowatej. To z kolei prowadzi do wytworzenia procesów odnowy naskórka i powstania nowych białek strukturalnych, czyli kolagenu i elastyny. Mikrodermabrazja jest zabiegiem złuszczającym zewnętrzną warstwę naskórka, co prowadzi do przyspieszenia procesu jego odbudowy, zwiększającym tym samym przepływ krwi w skórze właściwej. Skutkiem mikrodermabrazji jest też produkcja włókien kolagenowych i elastynowych. Podczas zabiegów użyte zostają mikrokryształy, które uderzają w skórę z dużą prędkością. Okres rekonwalescencji w porównaniu z dermabrazją jest jednak krótszy.
Peeling do ceny trądzikowej
Innym sposobem leczenia trądziku jest także chemiczny peeling. To delikatny, powierzchowny zabieg złuszczający wierzchnią warstwę skóry. Znajdujące się w peelingu substancje zmniejszają stany zapalne i kontrolują pracę gruczołów łojowych. Dla uzyskania najlepszych rezultatów peelingi chemiczne łączy się z innymi zabiegami do twarzy trądzikowej.
Zabieg frakcyjnym laserem ablacyjnym
Ten rodzaj lasera usuwa wierzchnie warstwy naskórka, obkurcza włókna kolagenowe w skórze właściwej, a to z kolei przekłada się na spłycenie blizn i wyrównanie powierzchni skóry. Zabieg polega na stymulowaniu skóry laserowym impulsem. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne mrowienie. Co za tym idzie podczas dłuższych sesji lasera lub większych obszarów ciała poddawanych zabiegowi nieprzyjemne uczucie może się nasilić. Wówczas stosuje się znieczulenie. Skutkiem terapii laserem frakcyjnym jest powstanie mikroskopijnych uszkodzeń termicznych w skórze właściwej. Następnie uszkodzone komórki skóry zastępowane są odnowioną, zdrową tkankę, dzięki czemu skóra zyskuje zdrowy i młody wygląd.
Źródła do artykułu
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat trądziku, możesz sięgnąc do następujących badań naukowych:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22117871/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27529209/