Lato dopiero przed nami, ale już teraz warto się na nie dobrze przygotować i odpowiednio zadbać o skórę twarzy, aby w przyszłości nie borykać się z problemem takim, jakim są przebarwienia słoneczne. To rodzaj przebarwień skóry, który powstaje wskutek nadmiernej ekspozycji twarzy na słońce. Czym właściwie są przebarwienia słoneczne, jak dbać o cerę i jak z pomocą zabiegów kosmetycznych raz na zawsze pozbyć się przebarwień? Postaramy się odpowiedzieć na te, i inne pytania w poniższym artykule.
Przebarwienia skóry twarzy – czym są?
Przebarwienia posłoneczne na skórze twarzy mają różną wielkość oraz kształt i zaliczane są do grupy zaburzeń barwnikowych. Mogą mieć kolor jasnobrunatny, brązowy, a czasami nawet czarny. Na twarzy najczęściej zlokalizowane są na czole i w okolicy ust.
Przebarwienia skóry twarzy zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Szczególnie narażone są te kobiety, które mają cerę wrażliwą lub naczynkową. Przyczyną przebarwień mogą być m.in. zaburzenia poziomu melaniny. To ciemny barwnik skóry produkowany przez melanocyty czyli komórki barwnikowe, które znajdują się w podstawowej warstwie naskórka. Przebarwienia są więc efektem miejscowego i nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny. Bardzo często przebarwienia spowodowane są ekspozycją na światło słoneczne lub wizytą w solarium. Dzieje się tak, ponieważ promienie ultrafioletowe (UV) pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny.
Oprócz wspomnianej już nadmiernej ekspozycji na słońce, istnieje kilka dodatkowych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia wspomnianych już przebarwień. Są to: choroby tarczycy i wątroby, zaburzenia hormonalne w okresie ciąży i menopauzy, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych i antybiotyków, a także stany zapalne.
Jak dbać o skórę z przebarwieniami?
Pojawienie się pierwszych, nawet bardzo małych plam na skórze twarzy powinno być wyraźnym sygnałem do skierowania swoich kroków w kierunku gabinetu dermatologicznego. Zmiany, które nie są rozległe i nie wniknęły jeszcze zbyt głęboko w warstwy skóry można z łatwością usunąć. Im szybciej zaczniemy działać, tym krótszy będzie czas leczenia. Jednak w przypadku hiperpigmentacji umiejscowionych w skórze właściwej, czas leczenia, jak również zastosowane metody, będą wymagały znacznie większej pracy i mnóstwa cierpliwości.
O skórę z przebarwieniami należy właściwie zadbać. Tu najważniejszym elementem jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna. Im wyższy filtr SPF w preparatach ochronnych, tym lepsza ochrona skóry. W codziennej pielęgnacji warto postawić też na kosmetyki naturalne, w których składzie znajdują się kwas glikolowy i mlekowy.
Przebarwienia słoneczne: jak się ich skutecznie pozbyć?
Jak to zwykle bywa, najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego doskonałą ochroną przed plamami posłonecznymi jest po prostu unikanie długiej ekspozycji na słońce, a także używanie kremów z filtrami ochronnymi, które zawierają wysoki faktor. Jednak nie zawsze możliwe jest unikanie ekspozycji słonecznej, dlatego jeśli już na skórze wcześniej pojawiały się przebarwienia, warto wspomniane preparaty stosować cały rok, nie tylko latem.
A jeśli okaże się, że stosowanie kremów z filtrem to za mało? Wówczas najskuteczniejszym rozwiązaniem na pozbycie się istniejących plamek posłonecznych są zabiegi medycyny estetycznej. Właściwa metoda redukcji lub usuwania przebarwień powinna zostać indywidualnie dobrana przez specjalistę wykonującego zabieg na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania i wywiadu, podczas którego ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień. W walce z przebarwieniami z pomocą przychodzą:
- laseroterapia, która jest pierwszym i najpopularniejszym sposobem. Polega on na rozbijaniu melaniny, która pod wpływem promieniowania i temperatury traci właściwości pigmentacyjne, a w dalszej kolejności uszkodzone komórki usuwane są przez organizm. Co ważne, laser oddziałuje wyłącznie na melaninę, dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia okolicznej skóry. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia ciemnieją i znikają dopiero po około dwóch tygodniach. Laser działa najgłębiej ze wszystkich innych metod walki z przebarwieniami. I właśnie z tego powodu laseroterapia polecana jest w przypadku głębokich i trudnych do usunięcia przebarwień
- peeling chemiczny z użyciem środków złuszczających i wybielających. Działa regenerująco na naskórek i skórę właściwą. Jego celem jest usunięcie martwego naskórka i tym samym dogłębne oczyszczenie skóry. Twarz po zabiegu skóra jest napięta i sprężysta, a także dobrze rozjaśniona i wygładzona. Jedynym minusem zastosowania takiej kuracji jest długi czas rekonwalescencji, podczas którego przez około 7 dni utrzymujące się podrażnienie i łuszczenie się skóry twarzy.
- krioterapia jest metodą leczenia zimnem, która polega na miejscowym i silnym zamrożeniu komórek barwnikowych za pomocą podtlenku azotu.
- mezoterapia to następny, dobrze znany i skuteczny w walce z przebarwieniami sposób. Jej celem jest zwiększenie wchanialności kosmetyków i stosowanych środków leczniczych.
Co ważne, po zastosowaniu jakiegokolwiek z wymienionych zabiegów usuwania plam posłonecznych należy unikać: stosowania mocnego makijażu, silnych środków myjących lub pielęgnujących skórę twarzy, a także przebywania na słońcu.
Przebarwienia skóry: źródła do artykułu
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28568473/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12437452/