Popękane naczynka: jak sobie radzić?

pękające, popękane naczynka

Popękane naczynka i rozszerzone naczynia krwionośne są zjawiskiem dość powszechnym i dotyczą osób przede wszystkim z cerą naczynkową. Stają się one widoczne, kiedy w tym samym miejscu rozszerzy się wiele naczyń. Tak powstałe plamy są najbardziej widoczne na twarzy. Popękane naczynka są problemem kosmetycznym, a niekoniecznie medycznym. Warto jednak jako pierwsze wykluczyć oznakę problemów zdrowotnych dzięki konsultacji dermatologicznej. Co ważne, popękane naczynka nigdy nie znikną samoistnie, dlatego swoje kroki należy skierować do gabinetów dermatologicznych i medycyny estetycznej.  

Przyczyny pękających lub rozszerzonych naczyń krwionośnych 

Właściwa pielęgnacja skóry może pomóc w ograniczeniu ryzyka powstania popękanych naczynek, jednak nie zawsze jest ona wystarczająco skuteczna. Należy pamiętać o grupie czynników, które sprzyjają pękaniu naczynek nie tylko na twarzy, ale i na nogach czy rękach. Do tych czynników należą:  

  • praca stojąca 
  • nadciśnienie tętnicze 
  • zaburzenia hormonalne 
  • cukrzyca 
  • ciąża 
  • predyspozycje genetyczne 
  • dieta uwzględniająca alkohol, pikantne przyprawy czy gorące napoje 
  • wiatr, promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza 
popękane naczynka
Popękane naczynka na szczęście można skutecznie leczyć

Kiedy pojawiają się rozszerzone naczynka? 

Najczęściej rozszerzone naczynka występują na twarzy w okolicy policzków, brody i nosa, u osób, które mają wrażliwą i suchą skórę, a także na nogach. Pojawienie się popękanych naczynek na skórze twarzy może być powodem wielu kompleksów i złego samopoczucia, ponieważ rozszerzone naczynka prześwitują przez naskórek. Niepoddane leczeniu prowadzą do powstawania rumienia i pieczenia skóry. W ostateczności mogą się one przerodzić w trądzik różowaty.  

Czerwone naczynka pojawiają się szczególnie po spożyciu alkoholu i pikantnych potraw, po wypiciu gorącej kawy i herbaty, w wyniku silnego stresu, a także przy dużej różnicy temperatur.  

Jak leczyć popękane naczynka? 

Rozszerzone naczynka mogą uprzykrzyć życie osobom borykającym się z tym problemem. Tu jednak z ratunkiem przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Skóra, na której występują wymaga systematycznej i ostrożnej pielęgnacji przy użyciu delikatnych produktów pozbawionych substancji drażniących. 

Rodzaje zabiegów stosowanych w leczeniu popękanych naczynek dostosowywane są do specyfiki zmian skórnych i kondycji skóry pacjenta. Poznaj najczęściej stosowane metody:  

  • zamykanie naczynek metodą IPL – zabieg polega na naświetlaniu miejsca chorobowo zmienionego. Emitowana wówczas energia świetlna jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana w ciepło, które podnosi temperaturę krwi. Wtedy następuje koagulacja i zamknięcie ściany naczynka. Ostatnim etapem jest jego samoistnie usunięcie z organizmu. Technologia ta pozwala na terapię naczyń umiejscowionych zarówno przy powierzchni skóry, jak również tych położonych głębiej. Ustawienia urządzenia, które emituje światło dobierane się indywidualnie do pacjenta, a rezultat widoczny jest po całej serii zabiegów. Zabieg nie jest bolesny, jednak przez kilka dni na skórze może utrzymywać się zaczerwienienie.  
  • laserowe zamykanie naczynek – zabieg polega na przyłożeniu głowicy do skóry i oddaniu strzałów, pod wpływem których światło lasera przenika w głąb skóry. Komórki, w których występuje nadmiar hemoglobiny, pod wypływem temperatury rozpadają się. Następnie w trakcie procesów fizjologicznych są one wchłaniane przez organizm i zastępowane nowymi, zdrowymi komórkami. Ten rodzaj usuwania naczynek na skórze stosowany jest szczególnie do skóry twarzy, ponieważ działa precyzyjnie i świetnie sprawdza się w zabiegach punktowych. Metoda laserowego zamykania naczynek składa się zazwyczaj z kilku zabiegów i jest skuteczna przy zwalczaniu niewielkich zmian. Jego zaletą jest precyzyjne ustawienie mocy lasera, co znacznie podnosi bezpieczeństwo całego zabiegu. Do najbardziej popularnych rodzajów lasera należą: laser bromkowo-miedziowy, używany najczęściej w zabiegach zamykania naczynek twarzy oraz laser Nd-YAG, który z powodzeniem wykorzystywany jest w zamykaniu popękanych naczynek na nogach, ale również może być stosowany do usuwania pajączków i naczyniaków. 
  • metoda elektrokoagulacji – jest alternatywą laserowego zamykania naczynek. Metoda ta polega na miejscowym działaniu elektrodą na naczynie krwionośne, a to z kolei wywołuje koagulację termiczną. Co oznacza, że pod wpływem prądu powstaje wysoka temperatura, a naczynko ulega zamknięciu. Zabiegowi może towarzyszyć lekkie pieczenie i podrażnienie, które ustępuje po kilku dniach. 
  • metoda skleroterapii – wykorzystywana jest w leczeniu pajączków naczyniowych na nogach, w szczególności tych umiejscowionych pod kolanami i na podudziach, a także w leczeniu niewielkich żylaków. Metoda polega na ostrzykiwaniu problematycznych naczyń z wykorzystaniem bardzo cienkiej igły i wprowadzaniu do wspomnianych naczyń preparatu drażniącego i obkurczającego. Preparat ten wywołuje procesy zapalne, zwłóknienie i ostatecznie zamknięcie żył. Co warte podkreślenia, po skleroterapii konieczne jest noszenie opatrunku uciskowego. 
  • metoda krioterapii – do zamykania naczynek krwionośnych wykorzystywana jest też metoda krioterapii, która polega na wykorzystaniu efektów, jakie daje niska temperatura stosowana na określonym obszarze skóry. Tkanki zamrażane są przy użyciu ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Zabieg polega na gwałtownym obkurczeniu się, a później zniszczeniu tkanki. W efekcie czego, ścianka naczynia krwionośnego zostaje odbudowana. Główną zaletą krioterapii jest to, że nie pozostawia ona zwłóknień i można stosować ją jednorazowo lub cyklicznie. Krioterapia nie wymaga znieczulania, a przy zabiegu pacjent odczuwa jedynie niewielki ból.  

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych 

Jak przy każdym zabiegu medycyny estetycznej, również w przypadku zabiegów laserowego zamykania naczynek istnieje lista przeciwwskazań, których należy przestrzegać. Z takiego rodzaju lasera nie mogą korzystać przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby mające cukrzycę, łuszczycę, bielactwo czy zaburzenia krzepnięcia krwi. W przypadku niezastosowania się do listy przeciwwskazań po zabiegu laserem mogą wystąpić infekcje skóry, pęcherze i strupy, siniaki oraz duże przebarwienia skórne. 

Pękające naczynka: pielęgnacja przede wszystkim 

Podsumowując, skóra naczynkowa wymaga od pacjenta specjalistycznej pielęgnacji. Przede wszystkim powinno się ją chronić przed działaniem promieniowania słonecznego, stosując preparaty z filtrami. Skóry nie należy narażać na przegrzewanie i co ważne, pacjent powinien zrezygnować z wizyt np. w saunie. Niesprzyjającymi czynnikami są też zimno i wilgoć, w związku z tym odpowiednio dobrane kremy ochronne powinny być stosowane przez cały rok. Ostatnim elementem jest dieta, która powinna zostać uzupełniona o witaminy B2, PP, C i K.  

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/778283/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać