Organizm człowieka jest niezwykle sprawnie działającą machiną, która potrafi zdziałać cuda. Jest nim m.in. zdolność do samoleczenia. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest formą medycyny regeneracyjnej, której głównym celem jest naprawa, odtworzenie, regeneracja tkanek i narządów, które uległy uszkodzeniu w wyniku choroby, wady wrodzonej czy też urazu, ale i procesu starzenia się organizmu. Zdolności samoleczenia organizmu bardzo często wykorzystuje się w medycynie estetycznej w zabiegach, które wykorzystują osocze bogatopłytkowe.
Zdolności te, wzmocnione naturalnymi czynnikami wzrostu wykorzystywane są przez organizm do leczenia tkanek. Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej najczęściej wykorzystywane jest do odnowy skóry twarzy, leczenia łysienia, jak również w korekcji blizn potrądzikowych i rozstępów.
Czym jest osocze bogatopłytkowe i czym są płytki krwi?
Zacznijmy od początku, żeby zrozumieć mechanizm działania zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze jest płynną porcją krwi pełnej. Składa się głównie z wody oraz białek i zapewnia prawidłowe krążenie krwinek czerwonych, białych i płytek krwi w organizmie. Płytki krwi, zwane również trombocytami to komórki krwi, które powodują skrzepy krwi i inne niezbędne funkcje gojenia wzrostu. Aktywacja płytek krwi odgrywa więc tu kluczową rolę w naturalnym procesie gojenia organizmu.
Czym jest zabieg z osoczem bogatopłytkowym (PRP – Plateled Rich Plasma)?
Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP – Plateled Rich Plasma) to zabieg stymulujący naturalny proces gojenia organizmu. Podczas zabiegu wykorzystywane są komórki własne pacjenta do przyspieszenia gojenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego czy kontuzji. Jak to działa? Silne czynniki wzrostu stymulują i poprawiają ukrwienie uszkodzonego obszaru, a także składników odżywczych, które są niezbędne komórkom do regeneracji uszkodzonej tkanki.
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zwany jest również “wampirzym liftingiem” ze względu na wykorzystanie do tego celu preparatu przygotowanego z krwi pacjenta. Polega on na biostymulacji komórek skóry przez czynnik wzrostu uwalniany przez aktywne trombocyty (inaczej płytki krwi bądź krwinki płytkowe). Za sprawą tych czynników wzrostu następuje aktywacja komórek macierzystych, pobudzenie fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu, wspomaganie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz stymulacja proliferacji i inkubacji komórek naskórka, co w efekcie pobudza aktywację procesów gojenia. Przeczytaj też: Osocze bogatopłytkowe w zabiegach estetycznych twarzy
Przygotowanie zastrzyków PRP zaczyna się od pobrania od jednej do kilku probówek własnej krwi pacjenta i przepuszczenie ich przez wirówkę w celu zagęszczenia płytek krwi. Później te aktywowane płytki krwi są wstrzykiwane bezpośrednio do uszkodzonej lub chorej tkanki ciała pacjenta.
W zabiegu stosuje się dwie metody, pierwszą jest metoda liniowa polegająca na wstrzykiwaniu preparatu wzdłuż zmarszczek i fałdów skór. Drugą techniką jest mezoterapia igłowa, która z kolei polega na podaniu preparatu płytko pod skórę. W ten sposób dociera on do warstwy brodawkowatej i oddziałuje na komórki macierzyste. Zabiegi najczęściej wykonuje się na twarzy, dekolcie, szyi oraz grzbiecie rąk. Preparat wstrzykuje się w odstępach ok. 1 cm. W miejscu ukłucia pojawia się niewielkie zaczerwienienie i obrzęk. Aby zniwelować ból i dyskomfort pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu naniesionego na obszar ciała poddawany zabiegowi.
Wampirzy lifting jest doskonałą alternatywą dla botoksu lub lasera kosmetycznego, ponieważ jego efekty utrzymują się co najmniej 6 miesięcy. Zdarza się, że w niektórych wypadkach nie ma konieczności powtórzenia zabiegu nawet po roku. Ryzyko powikłań przy tego typu zabiegach jest niskie, jednak należy pamiętać, iż w skrajnych przypadkach może prowadzić do chorób autoimmunologicznych.
Efekty zabiegów PRP
Efekty zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego mogą być już widoczne po pierwszym z nich, szczególnie u osób posiadających skórę, która łatwo i sprawnie uruchamia mechanizmy naprawcze. Zwyczajowo zaleca się jednak przeprowadzenie od 4 do 6 zabiegów co 3 tygodnie, a później 1 – 2 razy w roku. Co ważne, liczba zabiegów zależy przede wszystkim od stanu skóry i zdolności regeneracyjnych pacjenta.
Komu polecany jest ten zabieg?
Osocze bogatopłytkowe niweluje zmarszczki i przebarwienia, a także poprawia kondycję zwiotczałej i suchej skóry. Wyraźnie zmniejsza widoczność blizn, rozstępów i śladów po trądziku. Efektem przeprowadzonego zabiegu jest widocznie odżywiona i młodsza skóra, która staje się bardziej rozświetlona dzięki lepszemu ukrwieniu. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego redukuje kurze łapki, opadające kąciki ust oraz oznaki starzenia się skóry szyi i dekoltu. Podsumowując, PRP (Plateled Rich Plasma) działa kompleksowo i obejmuje:
- rewitalizację skóry
- przyspieszony proces gojenia
- poprawę elastyczności, gęstości i napięcia skóry
- wygładzenie zmarszczek
Osocze bogatopłytkowe ratunkiem w walce z bólem
Poparte wieloma badaniami jest dobroczynne działanie PRP, poprawiające funkcjonowanie i zmniejszające ból u osób z zapaleniem ścięgien lub przewlekłymi chorobami ścięgien, w szczególności takimi jak łokieć tenisisty czy golfisty. Zastrzyki PRP stosuje się również w przypadku bólu barku spowodowanego rozerwaniem stożka rotatorów, zerwania ścięgna Achillesa i innych urazów tkanek miękkich. Kolejną kluczową zaletą jest to, że osocze bogatopłytkowe może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne lub silne leki, takie jak opioidy. Co ważne, skutki uboczne zastrzyków PRP są bardzo ograniczone. Przygotowywane są one z krwi własnej pacjenta, dzięki czemu organizm ich nie odrzuci i nie zareaguje na nie negatywnie.
Ratunek przy chorobach skóry
Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie również w leczeniu chorób skóry. Należą do nich egzema, atrofia skóry, hiperpigmentacja, łysienie toksyczne i łysienie plackowate. Przy leczeniu łysienia najlepsze efekty uzyskuje się po połączeniu zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i mezoterapii skóry głowy. Dzięki temu dochodzi do przejścia stanu mieszków włosowych od uśpienia do ich aktywowania, a finalnie do pobudzenia odrastania włosów. Regeneracja skóry wynika z rekonstrukcji połączeń skórno-naskórkowych, zbudowanych m.in. z kolagenu, które zapewniają stałe połączenie naskórka i skóry oraz wzmożonego różnicowania keratynocytów.
Bezpieczeństwo zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
Jedną z największych i najistotniejszych zalet zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jest pozyskiwanie materiału od pacjenta, u którego będzie on przeprowadzany. W takiej sytuacji tkanki własne są bezpieczne, ponieważ nie stwarzają ryzyka powstania reakcji alergicznej. Osocze jest zsynchronizowane z organizmem i nie powoduje niechcianych reakcji ze strony układu immunologicznego. Sporadyczne działania niepożądane, takie jak: obrzęk, zaczerwienienie czy bolesność miejsc w których przeprowadzony był zabieg, są krótkotrwałe i niegroźne dla zdrowia i życia pacjenta.
Przeciwskazania do zabiegu PRP
Zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie powinno się przeprowadzać u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zabiegów z wykorzystaniem osocza nie wykonuje się też u pacjentów z chorobami nowotworowymi, ostrym zakażeniem wirusowym, przewlekłymi chorobami wątroby, chorobami autoimmunologicznymi oraz zarażonych wirusem HIV. Z kolei do zabiegów mezoterapii igłowej nie zostaną zakwalifikowani pacjenci, którzy przyjmują leki immunosupresyjne (np. po przeszczepach organów) i przeciwzakrzepowe (ponieważ leki te wydłużają czas krzepnięcia krwi).
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30552470/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35190060/