Wady wizualnej nosa nie da się zamaskować. Umiejscowiony na środku twarzy jest integralnym elementem naszego wizerunku. Z tego powodu korekta nosa jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć popularne metody korekty nosa, ich zalety oraz wady.
Najpopularniejsze sposoby korekty nosa
Wyróżniamy cztery podstawowe sposoby korekty estetycznej nosa. Najmniej inwazyjną, ale również najbardziej nietrwałą jest korekta nosa kwasem hialuronowym. Nieco bardziej inwazyjne jest zastosowanie nici PDO lub Aptos, jednak w dalszym ciągu są to zabiegi niewymagające interwencji chirurgicznej.
Do zabiegów wymagających interwencji chirurgicznej zaliczamy chirurgiczną korekcję części chrzęstnej oraz operacyjną korekcję części kostnej. Obie te metody cechują się znacznie dłuższym okresem rekonwalescencji po zabiegu, jednak pozostawiają trwałe efekty.
Korekta nosa kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy umożliwia optyczne powiększenie wybranych części nosa. W ten sposób możemy zamaskować delikatne załamanie nosa lub zniwelować małe zgrubienia / garbki na nosie. Ze względu na charakterystykę zabiegu musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż działając za pomocą kwasu hialuronowego nie jesteśmy w stanie zmniejszyć objętości nosa, a jedynie powiększyć jego wybrane części. Efekt zastosowania kwasu stopniowo zanika aż do całkowitego wchłonięcia się kwasu hialuronowego, czyli zwykle do 10-12 miesięcy.
Plusem kwasu hialuronowego w korekcji nosa jest niski koszt zabiegu i ekspresowy efekt bez konieczności rekonwalescencji.
Korekta nosa za pomocą nici Aptos / PDO
Za pomocą tej metody modelowany jest czubek nosa. Za pomocą nici możemy podnieść lub wyprostować czubek nosa bez konieczności przeprowadzania skomplikowanego zabiegu chirurgicznego. Efekt zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym utrzymuje się przez 4-5 lat (przy zastosowaniu nici stałych) lub do 1,5 roku (przy zastosowaniu nici rozpuszczalnych). Obrzęk po zabiegu korekcji nosa utrzymuje się zwykle nie dłużej niż 3-4 tygodnie.
Korekta chirurgiczna części kostnej
Zabieg rhionplastyki części kostnej nosa pozwala na największy zakres ingerencji w jego wygląd. W trakcie zabiegu możemy nos zwęzić, przesunąć, zlikwidować „garbek”. Zabieg tego typu wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym a rekonwalescencja trwa zwykle do 14 dni od zabiegu. Opuchlizna może się jednak utrzymywać dłużej – nawet do kilku miesięcy po operacji – jednak jest to zabieg gwarantujący 100% trwałość uzyskanych efektów.
Musimy jednakże pamiętać, że zabieg chirurgicznej korekcji części kostnej jest pełnoprawną interwencją chirurgiczną, do której przeciwwskazaniem jest m.in. ciąża, cukrzyca czy nadciśnienie.
Chirurgiczna korekcja części chrzęstnej nosa
Nieco mniej inwazyjny niż w przypadku korekcji części kostnej nosa zabieg pozwalający na zmniejszenie objętości czubka nosa, czy skorygowanie „skrzydełek”. W przypadku zabiegu rekonstrukcyjnego (np. po wypadku) istnieje możliwość rekonstrukcji uszkodzonych elementów nosa za pomocą materiału z tkanek własnych pacjenta. Efekt korekty jest trwały, a czas rekonwalescencji wynosi około dwóch tygodni.
Co jeszcze musisz wiedzieć o korekcji nosa?
Czas rekonwalescencji w przypadku zabiegów chirurgicznych wynosi zwykle do 14 dni, jednakże okres pełnego powrotu do aktywności bez ograniczeń jest znacznie dłuższy. W przypadku korekt chirurgicznych powrót do uprawiania sportu zwykle jest możliwy po 6-8 tygodniach od zabiegu (musi być jednakże każdorazowo konsultowany z lekarzem prowadzącym).
W okresie po zabiegowym należy unikać bezpośredniego światła słonecznego lub korzystania z solarium, a w przypadku przebywania na świeżym powietrzu stosować kremy z wysokim filtrem UV.
Ile kosztuje korekta nosa?
Cena zabiegu jest uzależniona od wybranej metody i jego zakresu. Najtańszym zabiegiem jest korekta nosa kwasem hialuronowym. Zależnie od regionu kraju i renomy kliniki taki zabieg może kosztować od 800 do 1500 złotych.
W przypadku korekty za pomocą nici PDO/Aptos, musimy się liczyć z zakresem cenowym od 900 do 4000 zł, przy czym duży wpływ na cenę będzie miał rodzaj zastosowanych nici.
Pełna rhinoplastyka (korekcja części chrzęstnej i kostnej) może kosztować nawet do 30-40 tysięcy złotych, a korekcja wyłącznie części chrzęstnej to cena zwykle z zakresu 6000 do 12000 zl.
Źródła do artykułu:
„A review of practical guidelines for correction of the deviated, asymmetric nose” H D Vuyk
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10953845/
2 komentarze