Colstridium botulinum, szerzej znany jako toksyna botulinowa czy jad kiełbasiany, jest najgroźniejszą bakterią powodująca skażenie żywności, szczególnie tej przechowywanej w lodówkach i zamrażarkach. Zatrucie nim zazwyczaj spowodowane jest zjedzeniem konserw mięsnych, rybnych lub warzywnych przygotowanych i przechowywanych w niewłaściwy sposób, co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Ten sam jad kiełbasiany znajduje jednak wachlarz zastosowań w medycynie estetycznej, szczególnie w redukcji zmarszczek i procesów starzenia się skóry.
Toksyna botulinowa, botoks – co to jest jad kiełbasiany?
Jad kiełbasiany, inaczej toksyna botulinowa, wytwarzana jest w produktach spożywczych zakażonych laseczką jadu kiełbasianego. Co warte podkreślenia, botulina jest jedną z najsilniejszych trucizn przewodu pokarmowego. Jak więc rozpoznać zakażenie konserwy jadem kiełbasianym? Pierwszym, co powinno zwrócić uwagę będzie wzdęcie górnej lub dolnej części puszki, a także syknięcie podczas jej otwierania.
Objawy zatrucia jadem kiełbasianym pojawiają się po 12-36 godzinach od spożycia zakażonej żywności i są to: suchość w ustach, jad hamuje bowiem wydzielanie śliny, uczucie zmęczenia, osłabienie, zawroty głowy i zakłócenie procesu produkcji potu. Po jakimś czasie dochodzą też symptomy neurologiczne: podwójne widzenie, rozszerzenie źrenic, światłowstręt czy opadanie powiek. Pojawiają się problemy z przełykaniem, problemy z oddawaniem moczu, wzdęcia brzucha i zaparcia. Te dwa ostatnie są konsekwencją uszkodzenia perystaltyki jelit. Natomiast najgorszym możliwym skutkiem porażenia układu oddechowego w przypadku jadu kiełbasianego jest najczęściej śmierć.
W przypadku zatrucia jadem najważniejszy jest czas. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Tam na pacjenta czeka w pierwszej kolejności płukanie żołądka, podanie środków przeczyszczających, a także sprowokowanie wymiotów. Działania te mają na celu pozbycie się z organizmu jadu kiełbasianego. Inną metodą leczenia jest podanie antybotulinowej surowicy, której zadaniem jest unieszkodliwienie jadu kiełbasianego i zmniejszenie uszkodzenia nerwów spowodowanych zatruciem.
Jad kiełbasiany w medycynie estetycznej
Jak już zostało wspomniane jad jest substancją silnie trującą, ale jednoczenie jest jedną z najskuteczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. Stosuje się niewielkie dawki leku, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta i z zasady nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Substancja stosowana w zabiegach pozyskiwana jest z odpowiednio wyizolowanych szczepów bakterii. Następnie zostaje ona oczyszczona i zapakowana próżniowo. Główne zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej toksyna botulinowa znajduje w redukcji zmarszczek i powstrzymaniu procesów starzenia się skóry. Toksynę z powodzeniem stosuje się też w leczeniu napięć mięśniowych towarzyszących chorobom neurologicznym, w leczeniu zeza, a także w przypadku nadmiernej potliwości.
Zastosowanie toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa, znana szerzej jako botoks, podana domięśniowo uniemożliwia kurczenie się mięśni. Dzięki temu, zabieg wygładza zmarszczki mimiczne i zapobiega tworzeniu się nowych. Kurze łapki, czyli zmarszczki pojawiające się w okolicy oczu mogą być dla wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn sporym problemem estetycznym. W tym przypadku z pomocą przychodzi zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Preparat aplikuje się w okolicach mięśni okrężnych i mięśnia czołowego. Co ważne, po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu pacjent nie musi obawiać się efektu tzw. maski, czyli nieruchomości mięśni czoła.
Zmarszczki palacza, czyli zmarszczki występujące w okolicy ust i likwidacja nadmiernego uśmiechu dziąsłowego są również polem do popisu dla zabiegów z użyciem jadu kiełbasianego.
Do leczenia nawykowego zaciskania i zgrzytania zębami czyli bruksizmu wykorzystywana jest także toksyna botulinowa. Dzięki zabiegowi pacjent leczony jest objawowo, co znacznie ułatwia dalszą analizę przyczyn jego choroby.
W końcu leczenie nadpotliwości, która jest uznana za chorobę przewlekłą i znacznie obniżającą standard życia pacjenta, odbywa się poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej podskórnie w celu porażenia nerwów dostarczających pot do gruczołów potowych. Efekt takiego zabiegu widać po 2-4 tygodniach i utrzymuje się on 3-9 miesięcy.
Najpopularniejsze zabiegi botoksem
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem jadu kiełbasianego obejmują:
- wygładzanie zmarszczek: lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek wokół ust, korekty kształtu nosa
- spłycanie blizn: jad kiełbasiany pozwala wyraźnie zmniejszyć głębokość nawet starych blizn
- leczenie nadpotliwości, które za pomocą botoksu jest osiągalne już za kwoty około 1000 złotych.
- leczenie bruksizmu, możliwe do przeprowadzenia za kwoty niewiele przekraczające 1000 złotych.
Botoks. Jak wygląda zabieg?
Zabieg podania domięśniowego toksyny botulinowej przeprowadza dermatolog lub chirurg plastyk. Do tego celu używa się jednorazowej strzykawki z długą, cienką igłą, za sprawą której możliwe jest precyzyjne podanie toksyny w wybranym obrębie mięśni. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa ok. kilkunastu minut. Pierwsze efekty widać już po 2-3 dniach, natomiast najlepsze rezultaty są widoczne po około tygodniu. Efekty zabiegu, czyli porażenie mięśni nie są na stałe, utrzymują się kilka miesięcy, po czym zabieg należy powtórzyć.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej?
Przeciwwskazaniami do stosowania botoksu są przede wszystkim nadwrażliwość na substancję czynną, ogólne zaburzenie czynności mięśniowej, a także stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia. Należy pamiętać, że szczególną ostrożność powinno zachować też pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi i ci, stosujący leki przeciwzakrzepowe, osoby chore na stwardnienie zanikowe boczne i osoby z zaburzeniami czynności nerwowo
Źródła: