Czym jest radiofrekwencja mikroigłowa? Dlaczego uważana jest za jeden z najlepszych zabiegów estetycznych? I przede wszystkim kto i kiedy może z niej skorzystać? W poniższym tekście odpowiadamy na te i wiele innych pytań.
Najprościej mówiąc, mikronakłuwanie falami radiowymi to zabieg kosmetyczny określany też jako “nieoperacyjny lifting”, ponieważ oddziałuje równolegle na naskórek oraz głębokie warstwy skóry. Dzięki temu poprawie ulega jędrność oraz napięcie skóry w obszarze poddanym zabiegowi, zlikwidowane zostają zmarszczki, a owal twarzy zyskuje nowy wgląd.
Jak działa radiofrekwencja mikroigłowa?
Radiofrekwencja mikroigłowa łączy w sobie dwie techniki: radiofrekwencji i mikroigłowania. Wspomiane mikronakłuwanie powoduje mikrourazy, które zmuszają skórę do szybkiego uruchomienia procesu gojenia i odnowy. Fale radiowe nagrzewają głębokie warstwy skóry za pomocą fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej. W tak nagrzanych tkankach włókna kolagenowe kurczą się, co rozpoczyna procesy regeneracyjne. Połączenie tych dwóch procedur daje znacznie lepsze efekty niż stosowanie ich osobno.
Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje maleńkie igły i fale radiowe do odmładzania skóry twarzy. Zabieg jest formą kontrolowanego uszkadzani skóry. Wspomniane uszkodzenia stymulują wzrost zdrowej, nowej skóry, co może przynieść korzyści w przypadku typowych problemów skórnych, takich jak blizny potrądzikowe czy zmarszczki. Porównując mikronakłuwanie z peelingami chemicznymi czy dermabrazją, to pierwsze jest minimalnie inwazyjne. Dodatkowo radiofrekwencja mikroigłowa (RF) jest niezastąpiona w leczeniu blizn oraz rozstępów i z całą pewnością można stwierdzić, że przewyższa inne stosowane do tego pory metody leczenia.
Zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej stosuje się w walce z:
- rozstępami
- zmarszczkami
- dużymi porami
- bliznami po trądziku
- bliznami po kontuzji lub zabiegu chirurgicznym
- przebarwieniami
- luźną, obwisłą skórą
- cellulitem
- nadpotliwością
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem radiofrekwencji mikroigłowej w miejsce leczonego obszaru podaje się miejscowy środek znieczulający. Następnie urządzenie wyposażone w wiązkę igieł, wprowadza kilkadziesiąt nakłuć na głębokość około trzech milimetrów w skórę. Wspomniane igły oraz wytwarzana energia cieplna stymulują skórę do tworzenia nowego kolagenu i kwasu hialuronowego, które pomagają odpowiednio naprawić tkankę i nawilżyć skórę. Zabieg trwa od 10 do 20 minut w zależności od obszaru ciała, na którym jest wykonywany.
Jakie efekty daje radiofrekwencja mikroigłowa?
Bezpośrednio po zabiegu włókna kolagenowe obkurczają się, przez co skóra staje się napięta. To jednak nie jest dostrzegalne gołym okiem. Już po kilku tygodniach od zabiegu widać jego realne efekty, ponieważ w tym czasie wytwarzają się nowe włókna kolagenowe i wiązania między nimi, a skóra staje się jędrna i elastyczna. Efekt serii zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej utrzymuje się do 2 lat. Po roku zaleca się ponowne wykonanie serii zabiegów.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu niezwykle istotne jest mocne schłodzenie miejsca zabiegu, a w następnej kolejności nawilżenie preparatami również o właściwościach chłodzących. To wszystko, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Można też chłodzić obszar zabiegowy już w trakcie zabiegu, a następnie po całym zabiegu. Po zabiegu może wystąpić opuchnięcie, które powinno ustąpić po 1-2 dniach. Natomiast po zabiegu przez okres ok. 2 tygodni zaleca się unikanie opalania. Przez ten czas należy też stosować wysoki filtr przeciwsłoneczny.
Jak często wykonywać zabiegi?
Liczba zabiegów z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej zależy wyłącznie od indywidualnego zapotrzebowania, wieku i stanu skóry pacjenta, a także od problemu z którym się zmaga. Standardowo zaleca się od 3 do 4 serii zabiegów, który wykonywane są w miesięcznych odstępach. Po takiej serii można wykonać jeden zabieg przypominający np. raz na kwartał lub co 6 miesięcy, aby utrzymać efekty.
Wskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej:
Zabieg można radiofrekwencji mikroigłowej można stosować na twarz, szyję i wszystkie obszary ciała dotknięte problemami wymienionymi w poniższych wskazaniach. Co ważne, zabieg jest bezpieczny, jeśli jest wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego operatora przy użyciu certyfikowanego, dobrej jakości sprzętu i jednorazowych wkładów kompatybilnych z urządzeniem. Jakie są podstawowe wskazania do wykonania radiofrekwencji mikroigłowej?
- wiotka, utrata jędrności twarzy, szyi, dekoltu
- korekta owalu twarzy, opadające policzki tzw. chomiki, opadające powieki
- zmarszczki i drobne linie (również w trudno dostępnych miejscach: warga górna, pod oczami, powieki)
- skóra zwiotczała i mało napięta na dowolnym obszarze ciała (ramiona, biust, uda, pośladki, brzuch – zwłaszcza po ciąży lub intensywnym odchudzaniu)
- rozszerzone pory
- powierzchowne blizny
- przebarwienia
- skóra potrądzikowa i atroficzna
- skóra naczyniowa
- rozstępy, cellulit
- nadpotliwość
Przeciwwskazania do radiofrekwencji mikroigłowej
Głównymi przeciwwskazaniami do zastosowania zabiegów z użyciem radiofrekwencji mikroigłowej są:
- ciąża i okres laktacji
- aktywne wirusowe, grzybicze lub bakteryjne infekcje skóry
- choroby typu cukrzyca, hashimoto
- nowotwór
- przyjmowanie antykoagulantów
- przyjmowanie izotretoniny (lek przeciwtrądzikowy) – skłonność do powstawania bliznowców
- ropny, różowawy trądzik i wszystkie aktywne formy trądziku
- czynne zmiany skórne w przebiegu liszaja płaskiego, atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry itp.
- otwarte rany w obszarze zabiegowym
- niektóre zabiegi medycyny estetycznej
Większość pacjentów korzysta z mikroigłowych zabiegów RF ze względu na ich właściwości przeciwstarzeniowe. Po zabiegu skóra jest gładka i napięta. Dzięki temu zabiegowi można skorygować również blizny spowodowane trądzikiem. Kolagen, który powstaje w efekcie zabiegu pomaga zniwelować blizny. Jednym słowem, rezultatem radiofrekwencji mikroigłowej jest więc przywrócenie nieskazitelnej skóry.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31280844/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31779946/