Skóra posiada niezwykłą zdolność do rozciągania się i kurczenia w zależności od potrzeb, wiąże się to m. in. z szybkim przyrostem wagi lub masy mięśniowej, ciążą lub naturalnym procesem starzenia się. W takich właśnie sytuacjach mogą pojawić się rozstępy. Choć nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia, mogą być dużym problem estetyczny. Na szczęście istnieje szereg zabiegów medycyny estetycznej, które są skuteczne w usuwaniu rozstępów.
Czym są rozstępy i kiedy mogą się pojawić?
Skóra ludzka jest mocna i elastyczna, ale zdarza się, że tkanki, które ją podtrzymują ulegają uszkodzeniu jeśli zbyt mocno lub zbyt szybko się rozciągną. I właśnie to zbyt gwałtowne rozciągnięcie się skóry może przyczynić się do powstawania rozstępów. Rozstępy mogą pojawi u osób w każdym wieku, u kobiet i u mężczyzn o każdym typie skóry. Często pojawiają się w okresach wzrostu i zmian w organizmie, np. w przypadku szybkiego przyrostu wagi, w ciąży, w okresie dojrzewania czy w okresie szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Wówczas skóra szybko się rozciąga, co powoduje odrywanie się od siebie wiązek kolagenowych, które znajdują się pod skórą. Kiedy skóra wraca już do swojego pierwotnego stanu, czyli przestaje rosnąć, staje się pomarszczona, ponieważ brakuje pod nią wspomnianej już struktury kolagenowej.
Czerwone i białe rozstępy
W sytuacji, kiedy środkowa warstwa skóry rozciąga się zbyt szybko, niektóre z jej włókien kolagenowych mogą pękać. To w kolei sprawia, że widoczne stają się leżące pod spodem naczynia krwionośne, które zostawiają charakterystyczne, czerwone ślady. W miarę upływu czasu i procesu gojenia się naczyń krwionośnych, czerwone ślady bledną i stają się białe. Kiedy rozstępy już raz się pojawią, nie znikają one samoistnie i całkowicie.
Rozstępy nie są bolesne, są jedynie defektem wizualnym, który może z kolei wpływać na pewność siebie i samopoczucie osoby, która je posiada. Istnieją jednak metody, które pozwalają na bardzo duże zminimalizowanie ich widoczności, do tego stopnia, że stają się one praktycznie niezauważalne.
Laseroterapia w usuwaniu rozstępów
Podczas laserowego usuwania rozstępów, skoncentrowane promienie światła nakierowane są na rozstępy, dzięki czemu stymulują wzrost i wygładzają blizny. Zabiegi laserowe powszechnie uznawane są za zabiegi odnawiające skórę, wspomagające jej naturalne procesy gojenia się oraz wspomagające w tworzeniu gładszej tekstury.
Co ważne, zabiegi laserowe są bardziej skuteczne w przypadku nowszych, dopiero co powstałych rozstępów. Czerwony i różowy kolor rozstępów wskazuje, że w skórze pracują jeszcze naczynia krwionośne, które umożliwiają szybsze gojenie się. Z kolei starsze, białe już rozstępy stanowią wyzwanie, są trudniejsze do leczenia ze względu na mniejszą produkcję kolagenu, która spowodowana jest brakiem naczyń krwionośnych w tym obszarze.
Zabiegi laserowe podzielić można na ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze stosowane są w leczeniu rozstępów. Lasery ablacyjne usuwają zewnętrzną warstwę skóry, pozostawiając ją nowszą i gładszą. Z kolei laser nieablacyjny jest laserem łagodniejszym, ponieważ nie usuwa on górniej warstwy skóry. Stymuluje jednak produkcję kolagenu i elastyny, co z kolei przyspiesza proces gojenia się.
Mikrodermabrazja w usuwaniu rozstępów
To rodzaj mechanicznego złuszczania naskórka. Co niezwykle ważne, efekty tego zabiegu widać już w trakcie jego trwania. Przy usuwaniu rozstępów zaleca się ok. 5 wizyt z zastosowaniem mikrodermabrazji. To mechaniczne pobudzenie przyspiesza proces produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei zapobiega powiększaniu się rozstępów i pojawianiu się nowych. Oprócz tego poprawie ulega ukrwienie skóry, co wpływa na poziom jej elastyczności oraz jej koloryt.
Terapia osoczem bogatopłytkowym w usuwaniu rozstępów
Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) należy do grona nowszych metodą usuwania rozstępów. W terapii, do stymulowania wzrostu nowych włókien kolagenowych i elastyny stosuje się osocze krwi własnej pacjenta. Podczas wizyty, pobierana jest niewielka ilość krwi pacjenta. Jest ona następnie odwirowywana w specjalnym urządzeniu, aby oddzielić osocze, które zawiera w sobie czynnik wzrostu. Osocze wstrzykiwane jest w okolice rozstępów, dzięki czemu skóra pacjenta otrzymuje dodatkowy sygnał do gojenia się. Pierwsze efekty widoczne są po ok. 4 tygodniach od wykonania zabiegu. Widoczna jest gładsza skóra i ujednolicony kolor skóry. Dla otrzymania pełnego efektu, zabieg osoczem bogatopłytkowym powinien być wykonany minimum 3 razy.
Efekty zabiegów usuwania rozstępów
Efektami zabiegów usuwania rozstępów jest nie tylko ich zlikwidowanie lub też zminimalizowanie ich widoczności. To dodatkowo ujędrniona, elastyczna i napięta skóra pacjenta. Osoby borykające się z tą przypadłością zauważają też poprawę kondycji psychicznej i ponownie akceptują wygląd swojego ciała, co z kolei wpływa na znaczną poprawę jakości ich życia.